Kryzys?…i co teraz? Restrukturyzacja!
Kodeks spółek handlowych to nie jedyna rzecz, która uległa zmianie w 2020 roku. W czasie dynamicznie zmieniającej się sytuacji na świecie, przedsiębiorca musi mieć na uwadze wiele czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jego działalność. Warto dowiedzieć się co zrobić, aby nasze przedsiębiorstwo przeszło przez koranowirusowy kryzys w jak najlepszej formie. Kryzys?…i co teraz? Restrukturyzacja!
Mówi się, że koniunktura gospodarcza jest jak pogoda…zawsze dobra. Trzeba jedynie właściwie się do niej dostosować.
Sporo w tym prawdy. Aktualnie w obliczu pandemii koronawirusa, coraz więcej przedstawicieli biznesu z niepokojem patrzy w przyszłość, szacując spodziewane straty spowodowane dość gwałtownie przyśpieszonym spowolnieniem gospodarczym.
Nie czas jednak na zamartwianie się. Zamiast słuchać/czytać o kolejnych doniesieniach prasowych na temat nowych przypadków osób zarażonych, warto zastanowić się jak dobrze przygotować się do nieuniknionych zmian w gospodarce.
Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacje
Kryzys? Koronawirus? Restrukturyzacja!
Pierwsze, co mogło przyjść na myśl podczas pierwszej fali koronawirusa to „ciąć koszty!” Owszem, ale mądrze.
Zwolnienia pracowników? To często niezwykle trudna i bolesna zarówno dla pracownika i pracodawcy decyzja. Warto utrzymać kluczowe, pracowite, zaangażowane i utalentowane osoby w oczekiwaniu na powrót koniunktury, aby dbać o wysoką jakość.
Zmniejszenie wydatków na reklamę i marketing? To pozornie wydaje się być rozsądnym posunięciem, pamiętajmy jednak, że podtrzymanie świadomości naszej marki może miec kluczowe znaczenie.
Kluczem do właściwej odpowiedzi jest przeprowadzenie analizy kosztów, które długofalowo nie przynoszą żadnych korzyści.
Jednym z takich kosztów może być niewłaściwa forma prawna prowadzonego biznesu, a więc taka która nie rozgranicza skutecznie majątku prywatnego od zobowiązań zawodowych oraz generuje niepotrzebnie stosunkowo wysokie cykliczne wydatki.
W tym kontekście dobrze jest już teraz, zanim za kilkanaście dni nadejdzie wiosna, zrobić porządki w swojej biznesowej „szafie”.
Być może zbyt wiele w niej identycznych T-shirtów różniących się co najwyżej kolorem, każdy na inną okazją i dobrze byłoby kilka z nich zutylizować. Po co trzymać sukienkę maxi, skoro można u krawcowej przerobić ją na wersję mini. Marynarka wraz z garsonką mogą łącznie stanowić atrakcyjny komplet.
Oczywiście mam na myśli przeprowadzenie czynności restrukturyzacyjnych, które z powodzeniem pozwolą zlikwidować, przekształcić i/lub połączyć oddzielne formy prowadzonej działalności gospodarczej w celu zachowania wartościowych aktywów.
Warto już teraz rozważyć ten aspekt aby uwzględnić go w planowaniu strategicznym na czas gorszej koniunktury.
Kodeks spółek handlowych – nowelizacja 2020
Warto chociażby wiedzieć, że nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie 1 marca 2020 roku wprowadziła wiele udogodnień przy przekształcaniu i łączeniu spółek.
Jedynie tytułem przykładu można wskazać, że:
- w procesie przekształceń zniesiono wymóg badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Utrzymano go zaledwie w przypadku gdy jakikolwiek podmiot przekształca się w spółkę akcyjną lub gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przekształca się w spółkę z o.o. lub w S.A.; koszty związane z przekształceniem ulegają więc obniżeniu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych,
- wprowadzone zostało nieznane dotychczas korporacyjne prawo wyjścia dla wspólnika spółki z o.o. lub S.A. przekształcanej w spółkę osobową np. komandytową lub jawną, co zapewni integralność majątku spółki i jednocześnie ochronę wspólników lub akcjonariuszy, którzy nie chcą uczestniczyć w nowej formie prawnej spółki,
- określono cenę odkupu udziałów lub akcji na poziomie tzw. „wartości godziwej” co umożliwia wspólnikowi wniesienie powództwa o ustalenie wartości godziwej jego udziałów lub akcji,
- nowe regulacje ułatwiają również przeprowadzenie tzw. odwrotnych połączeń, a więc kiedy spółka zależna przejmuje spółkę dominującą.
Wbrew pozorom restrukturyzacja jest procesem złożonym, który ma wpływ na wiele aspektów prowadzonego przedsiębiorstwa. Brak dostatecznej wiedzy oraz doświadczania w praktyce skutkuje popełnianiem niepotrzebnych błędów, które generują dodatkowe koszty, bądź przedłużają cały proces.
W procesie restrukturyzacji warto zatem skorzystać z doradztwa prawnego. Koszty wynagrodzenia prawnika specjalizującego się w procesie przekształceń, połączeń czy likwidacji uzależnione są od zakresu doradztwa, rodzaju i stopnia złożoności całego procesu.
Tym niemniej stanowią dobrą inwestycję, której korzyść szczególnie jest odczuwalna przy bardziej wymagającej …pogodzie.
Sprawdź również: przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
Zapisz się na newsletter