Restrukturyzacja lekarstwem na recesję?

W czasie dynamicznie zmieniającej się sytuacji na świecie przedsiębiorca powinien mieć na uwadze wiele czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jego działalność: pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie, szybująca z miesiąca na miesiąc inflacja, a ostatnio krach na amerykańskiej giełdzie spowodowany upadkiem Silicon Valley Bank (SVB). Te i wiele innych wydarzeń odbija się negatywnie na kondycji prowadzonych przez polskich przedsiębiorców biznesów. Czy restrukturyzacja może być rozwiązaniem? Warto dowiedzieć się co zrobić, aby nasze przedsiębiorstwo przeszło przez recesję w jak najlepszej formie.

Recesja…jak się przygotować

Mówi się, że koniunktura gospodarcza jest jak pogoda…zawsze dobra. Trzeba jedynie właściwie się do niej przygotować. Sporo w tym prawdy. Aktualnie jednak, w obliczu dynamicznych zmian, wywołanych ostatnimi wydarzeniami na świecie, coraz więcej przedstawicieli biznesu z niepokojem patrzy w przyszłość, szacując spodziewane straty spowodowane dość gwałtownie przyspieszonym spowolnieniem gospodarczym. Nie czas jednak na zamartwianie się! To jest właśnie czas na zastanowienie się jak dobrze przygotować się do nieuniknionych zmian w gospodarce.

Ostre cięcie? Tylko czego?

Pierwsze, co przychodzi na myśl w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo dotyka kryzys i jego płynność finansowa jest pod znakiem zapytania, to „ciąć koszty!” Owszem, ale mądrze.

  • Zwolnienia pracowników? To często niezwykle trudna i bolesna zarówno dla pracownika i pracodawcy decyzja. Warto utrzymać kluczowe, pracowite, zaangażowane i utalentowane osoby w oczekiwaniu na powrót koniunktury, aby dbać o wysoką jakość.
  • Zmniejszenie wydatków na reklamę i marketing? To jedynie z pozoru dobre posunięcie. Pamiętajmy, że podtrzymanie świadomości naszej marki również w „chudych” latach może mieć kluczowe znaczenie przy powrocie tzw. lepszych czasów.

 

Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacje

A może restrukturyzacja?

Kluczem do właściwej odpowiedzi jest przeprowadzenie analizy kosztów, które długofalowo nie przynoszą żadnych korzyści.

Jednym z takich kosztów może być niewłaściwa forma prawna prowadzonego biznesu, a więc taka, która nie rozgranicza skutecznie majątku prywatnego od zobowiązań zawodowych oraz generuje niepotrzebnie stosunkowo wysokie cykliczne wydatki.

W tym kontekście dobrze jest teraz, wraz z nadchodzącą wiosną, zrobić porządki w swojej biznesowej „szafie”.
Być może zbyt wiele w niej identycznych T-shirtów różniących się co najwyżej kolorem, każdy na inną okazją i dobrze byłoby kilka z nich zutylizować. Po co trzymać sukienkę maxi, skoro można u krawcowej przerobić ją na wersję mini. Marynarka wraz z garsonką mogą łącznie stanowić atrakcyjny komplet.

Oczywiście mam na myśli przeprowadzenie czynności restrukturyzacyjnych, które z powodzeniem pozwolą zlikwidować, przekształcić i/lub połączyć oddzielne formy prowadzonej działalności gospodarczej w celu zachowania wartościowych aktywów. Warto już teraz rozważyć ten aspekt, aby uwzględnić go w planowaniu strategicznym na czas recesji.

Restrukturyzacja – co nowego w prawie

Warto, chociażby wiedzieć, że nowelizacje kodeksu spółek handlowych, które weszły w życie w ostatnich latach, wprowadziły wiele udogodnień przy przekształcaniu i łączeniu spółek.
Jedynie tytułem przykładu można wskazać, że:

  • w procesie przekształceń zniesiono wymóg badania planu przekształcenia spółki przez biegłego rewidenta. Utrzymano go zaledwie w przypadku gdy jakikolwiek podmiot przekształca się w spółkę akcyjną lub gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przekształca się w spółkę z o.o. lub w S.A.; koszty związane z przekształceniem ulegają więc obniżeniu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych,
  • wprowadzone zostało nieznane dotychczas korporacyjne prawo wyjścia dla wspólnika spółki z o.o. lub S.A. przekształcanej w spółkę osobową np. komandytową, lub jawną, co zapewni integralność majątku spółki i jednocześnie ochronę wspólników lub akcjonariuszy, którzy nie chcą uczestniczyć w nowej formie prawnej spółki,
  • określono cenę odkupu udziałów lub akcji na poziomie tzw. „wartości godziwej” co umożliwia wspólnikowi wniesienie powództwa o ustalenie wartości godziwej jego udziałów lub akcji,
  • nowe regulacje ułatwiają również przeprowadzenie tzw. odwrotnych połączeń, a więc kiedy spółka zależna przejmuje spółkę dominującą.
Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacje

Podsumowanie

Wbrew pozorom restrukturyzacja jest procesem złożonym, który ma wpływ na wiele aspektów prowadzonego przedsiębiorstwa. Brak dostatecznej wiedzy oraz doświadczania w praktyce skutkuje popełnianiem niepotrzebnych błędów, które generują dodatkowe koszty, bądź przedłużają cały proces. W procesie restrukturyzacji warto zatem skorzystać z doradztwa prawnego. Koszty wynagrodzenia prawnika specjalizującego się w procesie przekształceń, połączeń czy likwidacji uzależnione są od zakresu doradztwa, rodzaju i stopnia złożoności całego procesu. Niemniej jednak stanowią dobrą inwestycję, której korzyść szczególnie jest odczuwalna przy bardziej wymagającej …pogodzie.

Zapisz się na newsletter

Podobne artykuły