TRANSAKCJE M&A
FUZJE | PRZEJĘCIA

Sprawne procesy Fuzji i Przejęć

Niezależnie od tego, czy jesteś przedstawicielem spółki, czy inwestorem nasz zespół sprawnie przeprowadzi Cię przez złożone negocjacje niezbędne do sfinalizowania fuzji, przejęcia, zbycia udziałów lub zmiany struktury właścicielskiej praw udziałowych.
Negocjacje często bywają dynamiczne, zawiłe, pełne emocji. Nasze bogate doświadczenie w doradztwie przy transakcjach zapewnia, że w procesie skupiamy się na jego usprawnieniu i korzystnych rozwiązaniach.

Transakcje M&A, fuzje i przejęcia - KZ Legal

w czym pomożemy

Pomagamy opracowywać strategię i zrealizować cele w procesach transakcyjnych

Transakcje M&A, fuzje i przejęcia - KZ Legal

Transakcje M&A przechodzą przez różnorodne etapy. Zazwyczaj obejmują one ustalenie ogólnego planu transakcji, wypracowanie oczekiwanej struktury, przeprowadzenie dokładnej analizy due diligence, przygotowanie dokumentacji oraz negocjacje, kroki związane z reorganizacją przed przeprowadzeniem transakcji, podpisanie umów, spełnienie warunków zawieszających, finalizację oraz proces integracji po zakończeniu. Dodatkowo, często występują także pokrewne operacje, takie jak pozyskiwanie kapitału, wspólna inwestycja i/lub wprowadzenie finansowania ze strony instytucji bankowych. Możemy wesprzeć Cię na wszystkich etapach przygotowania i przeprowadzenia transakcji M&A.

Obszary, w których zazwyczaj doradzamy obejmują:

  • Due Diligence
  • Fuzje i przejęcia (M&A)
  • Transakcje realizowane przez Business Angels, Venture Capital i Private Equity
  • Przekształcenia spółek, reorganizacje
  • Tworzenie oraz likwidacja krajowych podmiotów gospodarczych jak również oddziałów i przedstawicielstw zagranicznych
  • Przygotowanie i przeprowadzenie wdrożeń programów ESOP (Employee Stock Option Plan, czyli Programów Opcji na Akcje dla Pracowników)
  • Wprowadzenie różnych modeli finansowania: wejście inwestorów na udziały, emisje akcji/obligacji korporacyjnych, pożyczek dla firm m.in. convertible debt (pożyczka konwertowalna na udziały)
  • Rozwiązywanie sporów pomiędzy wspólnikami

współpraca

Jak wygląda plan współpracy

Punktem wyjścia jest określenie CELU projektu. Pomożemy w sprawnym przeprowadzeniu transakcji, zgodnie z przepisami i przy minimalnej czasowej destabilizacji. Działamy tak:

1

Definiowanie potrzeby

Pierwszy kontakt i rozmowa. Niezależnie czy można ją przeprowadzić w 15 min, czy wymaga dłuższego przemyślenia, zawsze doradzimy Ci, co możesz zrobić i wskażemy w czym my możemy Cię wesprzeć. W pierwszej kolejności zapytamy Cię o obecną sytuację, Twoje potrzeby, plany i założenia biznesowe.

2

Oferta, plan współpracy

Czyli nasza rekomendacja i oferta oraz terminy, w których zrealizujemy zlecenie, rozpisane etapy i ocena skali inwestycji. Dokładną informację o Twoim opiekunie – ekspercie prowadzącym Twój temat.

3

Model współpracy

Przyjmujemy różne, elastyczne modele współpracy.

  • Model projektowy: płatność jednorazowa, w ustalonym terminie dostarczamy konkretne rozwiązanie prawne.
  • Model godzinowy: szacujemy czas realizacji konkretnych zadań, ustalamy stawkę godzinową i na tej podstawie rozliczamy powierzone zlecenia.
  • Model subskrypcyjny: stała, miesięczna kwota. W ramach tego budżetu wykonujemy na bieżąco zlecane zadania. Sprawdź szczegóły kontaktując się z nami.

Na każdym etapie wiesz, co i kiedy się dzieje.

4

Gwarancja KZ LEGAL

Szybkość działania – responsywność to nasza kultura działania. Cenimy komunikację i dbamy o nią. Jesteśmy transparentni i proaktywni. Możemy przejąć pełną koordynację procesu. Doświadczenie pozwala nam przewidzieć ryzyka i działać sprawnie i kreatywnie. Tak zapewniamy, że planowany cel zostanie osiągnięty w skuteczny i opłacalny sposób.

Skonsultuj swoje
plany transakcyjne

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat współpracy? Umów się na konsultację z naszym ekspertem.

Opinie

Referencje klientów

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy warto rozważyć przeprowadzenie transakcji z udziałem swojego przedsiębiorstwa?

Potrzeba przeprowadzenia transakcji najczęściej pojawia się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa i może ona polegać na zmianie formy spółki, przejęcia lub połączenia z innym podmiotem. Najczęściej decyzja w tym zakresie następuje na skutek: woli dokonania optymalizacji podatkowej, otrzymania oferty nabycia spółki od podmiotu konkurencyjnego lub zwiększenia zakresu działalności przez połączenie się z innym podmiotem. Niezależnie od powodów jakie stoją za podjętą decyzją w tym zakresie, rolą prawnika jest udzielenie rzetelnych rekomendacji, które spowodują, że planowana transakcja będzie bezpieczna dla przedsiębiorcy i zgodna z prawem.

Dlaczego transakcja, fuzja lub przejęcie? Czy nie łatwiej założyć nowy podmiot?

Podjęcie decyzji o wyborze metody przeprowadzanej transakcji z udziałem przedsiębiorstwa jest uzależniona od indywidulanej sytuacji oraz potrzeb. Transakcje takiej jak fuzje lub przejęcia są często wybierane przez przedsiębiorców z uwagi na tzw. sukcesję uniwersalną, czyli wstąpienie w ogół praw przejmowanego podmiotu lub łączącego się. Tego typu transakcję są częstokroć długotrwałe i skomplikowane. Dobór odpowiedniego rodzaju transakcji powinien być poprzedzony analizą prawnika, który zarekomenduje dopasowany rodzaj transakcji, uwzględniając potrzeby oraz oczekiwania przedsiębiorcy.

Czy transakcja polegająca na fuzji lub przejęciu może stanowić podstawę do zakończenia współpracy przez kontrahenta?

Odpowiedź jest prosta – nie. Wraz z transakcją łączenia lub przejęcia spółki następuje sukcesja uniwersalna praw i obowiązków spółki, która będzie kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą podmiotu przejmowanego lub łączącego się. Spółka kontynuująca działalność gospodarczą stanie się stroną umów zawartych z kontrahentami z mocy prawa. W celu zagwarantowania pewności obrotu również po stronie kontrahentów, warto ich we właściwy sposób poinformować o przeprowadzonej transakcji.

FAQ Transakcje M&A, fuzje i przejęcia - KZ Legal

Skonsultuj swoje
plany transakcyjne

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat współpracy? Umów się na konsultację z naszym ekspertem.

BLOG

Skorzystaj z naszej wiedzy

Podział spółki przez wyodrębnienie jako nowy sposób tworzenia holdingów
Podział spółki przez wyodrębnienie jako nowy sposób tworzenia holdingów
W dniu 15 września 2023 roku weszły w życie przepisy nowelizujące polski kodeks spółek handlowych. […]
Udziały fantomowe - praktyczne aspekty motywowania i nagradzania pracowników oraz współpracowników
Udziały fantomowe – praktyczne aspekty motywowania i nagradzania pracowników oraz współpracowników
Sukces w biznesie, to składowa wielu elementów. Strategia, innowacje i efektywne zarządzanie finansami – to […]
Aport do spółki, a podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.
Aport do spółki, a podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.
W toku prowadzonej działalności niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy spółka nie dysponuje odpowiednią ilością środków […]
Opcje na akcje dla pracowników (ESOP)
Opcje na akcje dla pracowników (ESOP)
Opcje na akcje ( ang. ESOP – Employee Stock Option Plan) to zyskujący na popularności […]
Wkład niepieniężny, a podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.
Wkład niepieniężny, a podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.
W toku prowadzonej działalności, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy spółka nie dysponuje odpowiednią ilością środków […]
Polityka inwestycyjna funduszy daty zdefiniowanej - jak są inwestowane środki uczestników PPK
Polityka inwestycyjna funduszy daty zdefiniowanej – jak są inwestowane środki uczestników PPK
PPK a fundusze inwestycyjne W związku z wprowadzeniem systemu pracowniczych planów kapitałowych (PPK) pojawiły się […]
Krzemień Zaliwska Sygnet

Subskrybujesz nasz newsletter? Bądź na bieżąco!

Z myślą o Tobie stworzyliśmy bazę wiedzy – blog oraz kanał TV o przewrotnej nazwie nawiązującej do typowej odpowiedzi prawnika – TO ZALEŻY.
Dzięki subskrypcji newslettera otrzymasz cenną wiedzę prosto do swojej skrzynki.

    Logotyp Krzemień Zaliwska