Spółka komandytowa – jak zaplanować swoją biznesową przyszłość [Cykl artykułów]

Z początkiem 2021 roku spółka komandytowa zyskała niechlubny rozgłos, a to za sprawą objęcia osiąganych przez nią dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Praktyczne skutki objęcia spółki komandytowej podatkiem CIT

Do końca 2020 roku spółka komandytowa była neutralna pod względem podatkowym. Wspólnicy od generowanych przez tę spółkę przychodów i kosztów proporcjonalnie na bieżąco płacili zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) według zadeklarowanej przez siebie formy opodatkowania: liniowo lub według skali podatkowej.

Od nowego roku (o ile wspólnicy nie podjęli uchwały w przedmiocie odroczenia chwili objęcia spółki tym podatkiem do dnia 1 maja 2021 roku (szerzej na ten temat pisałam w artykule: Postanowienie o odroczeniu stosowania CIT względem spółek komandytowych), spółka komandytowa wpierw odprowadza podatek dochodowy CIT od osiąganych dochodów, a następnie jeśli wspólnicy zdecydują o wypłacie na ich rzecz zysku, spółka ta jako płatnik odprowadzi należny od każdego ze wspólników (PIT).

Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy prowadzący w formie spółki komandytowej działalność gospodarczą, zastanawiają się nad rozwiązaniami, które umożliwią im ochronę przed nadmiernym obciążeniem fiskalnym.

Czasu na przeprowadzenie koniecznych zmian organizacyjno-prawnych nie pozostało zbyt wiele. Co warto podkreślić, nie istnieje jeden uniwersalny idealny sposób do zastosowania w praktyce. Planowane zmiany warto dopasować do indywidualnej sytuacji biznesowej.

Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacje

Warto wiedzieć, które z rozwiązań jakie ma zalety, a jakie wady.

Niniejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów, które poruszać będą m.in. następujące zagadnienia:

Jeśli uznasz, że poruszane zagadnienia to wierzchołek góry lodowej i masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami!

Zapisz się na newsletter

Podobne artykuły