18. Obsługa prawna: cena usługi, kluczowe wskaźniki wyboru

Dziś rozmawiamy o kluczowej roli obsługi prawnej w prowadzeniu biznesu i kryteriach wyboru odpowiedniej kancelarii prawniczej. Tym co jest ważniejsze cena, czy resaponsywność. Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy i inwestora ma stała obsługa prawna? Czy może być ona świadczona na odległość? Dojdziemy też do dwóch kluczowych porad od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców – na co dziś warto zwrócić uwagę w biznesie.

 

Wprowadzenie: Prowadzenie Biznesu a Wybór Kancelarii Prawnej

Milana: Dziś moim gościem jest Wojciech Łoniewski, przedsiębiorca, który od kilkunastu lat z sukcesem prowadzi firmy i inwestuje w takich branżach jak elektro mobilność, w sektorze usług aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a ostatnio również w zakresie sektora ESG.

Wojtku, dziękuję Ci bardzo za przyjęcie zaproszenia. Porozmawiamy o tym, jak z Twojego punktu widzenia dobrze wybrać kancelarię prawną do wsparcia prowadzonego biznesu.

Wojtek jest takie powiedzenie do skutecznego prowadzenia własnego biznesu poza pomysłem i kapitałem potrzebne są cztery rzeczy: sprytny księgowy, uczciwy bankier, rzetelny broker ubezpieczeniowy i dobry prawnik.

Co to znaczy według Ciebie dobry prawnik?

Wojciech: Ja w ogóle bym odwrócił kolejność tych rzeczy, bo w zasadzie zaczynając jakąkolwiek działalność należy zacząć od tego, by mieć po swojej stronie prawnika, by w każdej umowie, którą podpisze się np. z biurem księgowym czy z firmą ubezpieczeniową właściwie zabezpieczyć swoje interesy.

To jest pierwsza rzecz, która mi się wydaje najistotniejsza w prowadzeniu biznesu.

A co znaczy dobry prawnik? Z mojej perspektywy to przede wszystkim osoba, która w sposób indywidualny podchodzi do moich potrzeb. Taka usługa, która zapewni mi bezpieczeństwo w moim biznesie.

Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacje

 

Indywidualne Podejście Dobrego Prawnika

Milana: A jak byś rozwinął trochę tę myśl? Bo każdy prawnik uważa, że indywidualnie podchodzi do klienta. Jak Ty rozpoznajesz, że rzeczywiście jesteś w unikatowy sposób traktowany przez prawników?

Wojciech: Przede wszystkim to kwestia kilku składowych. Pierwsza to to, że potrzebuję tej usługi proaktywnie, tzn. wyprzedzając czasami niektóre rzeczy, które mogą się wydarzyć na rynku. Druga to to, żeby ta wiedza, którą dostaje była dopasowana właściwie do modelu biznesowego, który prowadzę, i klienta, z którym prowadzę biznes. Ale przede wszystkim też tak, by w perspektywie mojego biznesu były to działania, które mają pozytywny wpływ na mój biznes.

Milana: Często się słyszy, że prawnik to ten hamulcowy. Czyli przedsiębiorcy mają głowę pełną pomysłów, a prawnik sprowadza ich dość mocno i siermiężnie na ziemie. Albo też często mówi się, że prawnicy nie do końca rozumieją potrzebę, tzn. mają bardzo silnie zakorzenione myślenie, że muszą zabezpieczyć swojego klienta, co może się negatywnie odbić w ogóle na samej transakcji, czy nawet samej szansie na transakcję.

Bo pamiętajmy po drugiej stronie też jest prawnik i też chroni interesy tego drugiego. A tu chodzi o to, żeby jednak grać zespołowo.

Wojciech: No właśnie, to jest kwestia tego indywidualnego podejścia, żeby rzeczywiście balansować to, co rzeczywiście jest elementem wspierającym biznes i tym, które powoduje wzrost tego biznesu, a tym co jest potrzebne by zachować bezpieczeństwo. Tak by każde działanie z punktu widzenia biznesu było po pierwsze, prawidłowe i właściwie prowadzone, ale też zabezpieczało interes mój, ale też nie narażało drugiej strony na jakieś niebezpieczeństwo. I wszystkie jego działania były takie, które z jednej strony sprzyjają wzrostowi biznesu, ale również miało perspektywę długofalową.

Myślę, że tego typu usługi, tego typu partnerstwa należy też traktować jako pewne wsparcie w prowadzeniu biznesu. I jest to element doradczy do tego, jak pewne rzeczy prowadzić i to nie tylko z takiej perspektywy krótkoterminowego zysku, ale też tak bardzo długofalowo. Żeby traktować tego typu partnerstwo jako skarbnicę wiedzy i długoterminową poradę jak prowadzić rzeczywiście ten biznes, bo on też nie jest stały w czasie, a po drugie przepisy, które regulują różne aspekty prowadzenia biznesu się zmieniają. W związku z tym on też musi się dostosowywać i ta stała współpraca powinna mieć na celu to, żeby zabezpieczyć biznes i mnie, ale nie tylko dziś na dziś, a też przewidywać przyszłość i poprawnie prowadzić wszystkie działania i zabezpieczać przyszły interes spółki.

Specjalizacja, Umiejętności Twarde, a Umiejętności Miękkie Prawników

Milana: Czyli poruszyłeś kilka aspektów. Pozwolę sobie trochę podsumować. Myślę, że kwestia specjalizacja prawnika ma znaczenie, bo musi jednak rozumieć tą branżę, w której Ty działasz. Musi mieć określone doświadczenie, aby przewidzieć, że konkretne rozwiązania mogą być do zrealizowania. To co też bardzo ciekawego powiedziałeś, to prawnik musi mieć umiejętności miękkie. Czyli nie mieć „twardej głowy” tylko w przepisach, ale również w sposób właściwy komunikować te rozwiązania prawne, aby druga strona, z którą będziesz zamierzał nawiązać współpracę też rozumiała, jaki jest interes i czemu to służy, prawda?

Wojciech: To jest tak naprawdę kwestia dostosowania. W tym haśle takiego indywidualnego podejścia kryje się bardzo wiele aspektów. Jest to, co wcześniej powiedzieliśmy, ale też taka kwestia indywidualnego podejścia w implementacji poszczególnych zapisów, o które należy zadbać, które należy przewidzieć. Mieć rozeznanie, bo też nie wszystkie rzeczy są dzisiaj uregulowane w prawie. Jeżeli chodzi przede wszystkim o rynek nowych technologii, one bardzo mocno wyprzedzają dzisiejsze czasy. W związku z tym jest kwestia tego, żeby odpowiednio zabezpieczyć się na przyszłość, żeby rzeczy, które robimy za chwilę nie okazały się rzeczami, które mogą mieć zupełnie inne regulacje.

Milana: Tak, to prawda, wtrącę tu ciekawostkę – otóż już wkrótce każdy z nas z obywateli, z przedsiębiorców będzie musiał mieć tzw. profil do e-doręczeń. To znaczy, że już nie będziemy musieli wysyłać wszystkiego w sposób papierowy, listowne, ale będą skrzynki e-doręczeń. I już teraz warto wpisywać w postanowienia umowy to jako jedną z form wymiany korespondencji i składania tzw. oświadczeń woli. O tym się jeszcze nie mówi, ale to już ma znaczenie.

No dobrze, ale Wojtek jeszcze powiedz taką rzecz, w jaki sposób w ogóle szukasz prawnika do obsługi prawnej? Czy może jesteś na takim etapie, że to Ciebie już szukają prawnicy?

Stała obsługa prawna – jak szukać takiego partnera dla biznesu

Wojciech: To jeszcze jedno zdanie komentarza do tego wcześniejszego tematu, bo jeszcze jedna rzecz mi przyszła na myśl. W Polsce mamy bardzo szybko i dynamicznie zmieniające się przepisy prawne w różnych aspektach. Nie jesteśmy w stanie tego śledzić, a jeżeli nie jesteśmy na bieżąco i na bieżąco nie śledzimy tych rzeczy, które dzisiaj się zmieniają, to w którymś momencie zostajemy z tyłu. Stąd ta potrzeba wspierania się profesjonalnymi usługami czy to prawniczymi czy księgowymi, Żeby móc na tego typu wyzwania tak naprawdę odpowiedzieć. Usłyszałem kiedyś bardzo ciekawy komentarz – nie stać mnie na brak posiadania prawnika. To się sprawdza, to jest bardzo głęboka myśl. Rzeczywiście posiadanie dobrego prawnika jako dobrego partnera jednak to oszczędność pieniędzy i stresu.

Milana: To wróćmy jeszcze do mojego poprzedniego pytania. W jaki sposób szukasz partnera do takiego wsparcia prawnego?

Wojciech: Idąc z duchem czasu, to należałoby powiedzieć, że jest to chat GPT, albo za chwilę będzie. To wcale nie musi być odległa przyszłość. Natomiast już tak na serio myślę, że tak jak każdy z nas, ta pierwsza selekcja jest na bazie przeszukiwania Internetu i poszukiwania informacji. To są różne blogi, to są różne kanały, gdzie pojawiają się różne informacje. Gdzie pojawiają się zagadnienia, które mogą nas interesować. Natomiast patrząc z perspektywy wydaje mi się, że jest tak dużo informacji, że nam bardzo trudno jest przejść przez ten gąszcz różnych zawiłości, różnych informacji, które tam się pojawiają i sumarycznie najbardziej pewnym takim źródłem jest kwestia poleceń.

Milana: Czyli jednak stare, dobre polecenie. To co właśnie powiedziałeś, ja absolutnie się z Tobą zgadzam. Sama też często właśnie szukam jakichś informacji w sieci i absolutnie mam wrażenie, że aktualnie mamy nadmiar informacji. Kiedyś mieliśmy brak informacji, a teraz mamy nadmiar. Trudno mi tego w zasadzie wyselekcjonować. Zaczynamy się zatem gubić.

Wojciech: Jest to taka bardzo częsta rzecz, że my po prostu w którymś momencie się poddajemy. Mówimy szkoda mojego czasu na to, żebym sam tego typu informacji poszukiwał. Wracając do tych poleceń, to jedna z najlepszych metod tylko trochę ich forma się zmieniła. Dzisiaj szukamy tych poleceń już nie tylko poprzez telefon, już nie tylko poprzez kontakt osobisty, ale też przez różne komentarze, różne opisy.

Milana: Z bezpośrednimi poleceniami w biznesie jest pewnego rodzaju pułapka, że jak ktoś ma dobrego prawnika, to za bardzo nie chce się nim dzielić. Bo może być konflikt interesów, gdyby kiedyś okazałoby się, że ten polecony prawnik również reprezentuje tamtą drugą stronę.

No dobrze, Wojtku często realizujesz swoje projekty i potrzebujesz tego stałego wsparcia, czyli rzeczywiście kogoś, kto będzie cały czas wspierał Cię tak jak wspomniałeś. Wyprzedzał pytania, o których nawet pewnie nie wiedziałeś, że można je zadać, że można o czymś pomyśleć. Czy przy wyborze takiego wsparcia prawnego ma dla Ciebie znaczenie liczebność zespołu kancelarii, miejsce siedziby prowadzenia biznesu? Czy to może być równie dobrze kancelaria oddalona 300, 500 km?

Wybór Kancelarii – Liczebność Zespołu i Miejsce Siedziby

Wojciech: Chyba wrócę do tego pierwotnego stwierdzenia, że przy wyborze tej kancelarii jedna z rzeczy jest dla mnie kluczowa. To po pierwsze, żeby znaleźć partnera, który będzie ten model indywidualnego podejścia stosował, ale też w takim aspekcie, że jest to kancelaria, która rozumie mój biznes. I to jest pierwsza i najistotniejsza rzecz. To jest clue tego całego przedsięwzięcia. Bo dzięki temu ja zyskuję tak naprawdę stałe wsparcie i zrozumienie, jakie ja mam cele. Nie muszę za każdym razem przedstawiać, nie muszę uzasadniać, jakie są moje oczekiwania. Gdzie jest moja najistotniejsza część biznesu. Z perspektywy daje mi to po pierwsze oszczędność czasu, po drugie daje mi to pewność, że na pewno gramy do tej samej bramki.

Eliminujemy wstęp, który zawsze musimy przeprowadzić i wyjaśnić, na czym nam zależy, co robimy, gdzie podążamy. Natomiast jeżeli chodzi o odległość, myślę, że tak przy obecnych sposobie komunikacji bliskość kancelarii nie ma tak naprawdę znaczenia. Niemniej dla mnie ten kontakt osobisty ma ciągle największe przełożenie na jakość, bo rozumiemy też emocje, budujemy zrozumienie troszeczkę inaczej. Niektóre elementy nawet wówczas nie wymagają słów.

Cena a Responsywność Prawnika

Milana: To teraz zadam Ci przewrotne pytanie – co jest dla Ciebie bardziej istotne? Niska cena czy responsywność prawnika? Jak znam Ciebie, nie odpowiesz mi w prosty sposób.

Wojciech: Myślę, że odpowiem, bo niestety czas ma znaczenie i czas kosztuje. Więc im szybciej reagujemy, im szybciej pewne decyzje podejmujemy, tym jesteśmy bliżej sukcesu. To jest też kwestia produktywności. To znaczy, że wiele rzeczy mogłoby wychodzić właśnie z tej strony prawnej jako działania, które należy podjąć. Co skutkuje tym, że jesteśmy właściwie zabezpieczeni długofalowo. Jako że ten czas to pieniądz. Zatem cena nie jest tym najistotniejszym kryterium. Dużo bardziej istotne jest to, żebyśmy zabezpieczyli właściwie swój interes. Nie bez znaczenia jest to, że bardzo często te nasze biznesy są fragmentem naszego życia, od którego nie tylko zależy nasza kwestia zawodowa, ale jest to też kwestia życia osobistego. To się przenika. W związku z tym to jest kwestia właściwego zabezpieczenia się na przyszłość. Stąd nie wszystkie elementy da się tak zupełnie wycenić i powiedzieć sobie, że zaoszczędzę 500, 1000 zł, bo mogę stracić dużo więcej.

Wnioski i Porady dla Przedsiębiorców

Milana: Jak byś miał podsumować i powiedzieć jednym, maksymalnie w trzech zdaniach jakąś taką poradę dla innych co byś powiedział?

Wojciech: Myślę, że skupiłbym się na dwóch aspektach takich głównych. Po pierwsze, jako że biznes zawsze tworzą ludzie i potrafią go zniszczyć, to najistotniejsze jest to, żeby właściwie dobrać partnerów biznesowych, wspólników. Bo tak jak wspomnieliśmy, business to fragment naszego życia i w jakiś sposób w ręce tego partnera biznesowego też składamy swoje życie, swoje szczęście, zadowolenie. W związku z tym tutaj należy bardzo dobrze wyważyć to, w jaki sposób go dobieramy.

A druga rzecz, to myślę, że kwestia tych okoliczności, na które nie mamy wpływu. Ostatni okres to właściwie pokazał, że jest masa rzeczy, które mogą mieć wpływ na nasz biznes i których w najczarniejszych scenariuszach nie mogliśmy przewidzieć, ale można się na nie zabezpieczyć. Bo to, że takie rzeczy się pojawią, to jesteśmy na 100% pewni. Natomiast z mojej perspektywy mają one 10% wpływu na biznes. Natomiast to jak my na nie zareagujemy oddziałuje w 90% na biznes. Zabezpieczenie jest ważne, bo to są rzeczy nieuniknione. Ważne też są wnioski dla siebie z przeszłych wydarzeń. To jak przekuć je w sukces albo w szanse.

Milana: Super! Bardzo Ci dziękuję Wojtek za rozmowę. Dziękujemy Wam również za bycie z nami. Podzielcie się w komentarzach pod odcinkiem na YouTube swoimi doświadczeniami ze współpracy z prawnikami. Tu też znajdziecie nasz krótki przewodnik „OBSŁUGA PRAWNA- JAK ZNALEŹĆ KANCELARIĘ DO STAŁEJ WSPÓŁPRACY?” o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii. obsługa prawna

Dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejny odcinek za tydzień. Podziel się komentarzami i napisz o czym chcesz więcej posłuchać.

Nie zapomnij o kolejnych odcinkach, zapisz się na newsletter – wyślemy ci przypomnienie

 

Wolisz posłuchać? Wybierz odcinek i kliknij

Polecane odcinki i wpisy: