27. Zasady przekształcenia firmy: Wyzwania podatkowe i strategiczne
Niniejszy odcinek To Zależy TV poświęcony jest roli biura rachunkowego w procesie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Gościem programu jest Barbara Bajorek, doradca podatkowy i właścicielka biura rachunkowego BADESTA. Rozmowa koncentruje się głównie na aspektach podatkowych i praktycznych wyzwaniach związanych z tym procesem. Poznaj zasady przekształcenia firmy i wyzwania z tym związane.
Milana: W procesie przekształcenia przedsiębiorców bardzo ważną rolę pełni właśnie dobre biuro rachunkowe, które zna klienta, które zna jego potrzeby. Powiedz, kiedy warto w ogóle pomyśleć nad przekształceniem, nad reorganizacją właśnie swojego tutaj biznesu?
Kiedy warto rozważyć przekształcenie działalności gospodarczej?
Barbara: Myślę, że tych powodów przekształcenia jest bardzo dużo, od powodów stricte prawnych czy osobistych i myślę, że Ty byś mogła dużo więcej na ten temat powiedzieć, czyli kwestia związana z ochroną majątku, z sukcesją, planowaną sprzedażą spółki, ale oczywiście są też tematy stricte podatkowe i myślę, że ustawodawca nam to bardzo ułatwił. Czyli od kilku lat, zaczynając od roku 2019, kiedy została wprowadzona danina solidarnościowa, to był taki pierwszy moment, kiedy zaczął skłaniać klientów z wyższą dochodowością do przekształceń.
No ale oczywiście rok 2022 Polski Ład, czyli głównie w zakresie składki zdrowotnej, która zmieniła swój charakter ze składki ryczałtowej i na składkę procentową, dodatkowo nieodliczalną od podatku i to były takie, powiedzmy, dwie niekorzystne zmiany, które skłoniły jednoosobowe działalności czy innych podatników do przekształceń.
Ale była też, pojawiła się w 2021 roku bardzo dobra zmiana, a mam na myśli, estoński CIT, który myślę, że w tej chwili bardzo mocno skłania podatników do przekształcenia.
Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacjePraktyczne wyzwania podatkowe w procesie przekształcenia
Milana: To w takim razie powiedz, jakie z Twojej perspektywy, z Twojego doświadczenia wyzwania czekają na przedsiębiorcę, który jest na podatkowej książce przychodów i rozchodów, właśnie przy tym procesie.
Barbara: Tak, rzeczywiście jest tak, że część podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, czyli takich, którzy osiągają przychody do dwóch milionów euro, do równowartości dwóch milionów euro rocznie, prowadzi uproszczoną księgowość, czyli podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Część oczywiście pełną księgowość, jeżeli ten próg przekroczy. I dla podatników na uproszczonej księgowości, ja myślę, że przede wszystkim głównym problemem na początku jest mentalność podatników czy klienta, tzn. pewne przyzwyczajenia z uproszczonej księgowości, czyli np. swobodny przepływ gotówki pomiędzy kontem prywatnym a kontem firmowym, brak obowiązku prowadzenia raportu kasowego, czy podejmowania uchwał w zakresie wypłat.
Obawy są po stronie samego klienta. Duży formalizm. Tak się wydaje przynajmniej osobom, które dotychczas prowadziły uproszoną księgowość, że to jest bardzo duży formalizm. Też również różnice w rozliczaniu magazynu. Przy podatkowej księdze to jest raz w roku, przy pełnej księgowości już nie można zakupić dużej ilości towarów, dużej wartości i wrzucić w koszty. To jest rozliczane na bieżąco przy ustalaniu zaliczek, więc myślę, że to jest taki problem.
I drugi element, który już wynika z tego, że na potrzeby planu przekształcenia należy sporządzić sprawozdanie, inwentarz, czyli ustalić wszystkie składniki majątku, ale też zobowiązania.
Milana: I te dane są tak naprawdę rozproszone.
Barbara: Dokładnie tak, te dane są rozproszone. Oczywiście część danych można uzyskać z biura rachunkowego, bo to będą dane w zakresie na przykład ewidencji środków trwałych, czyli wartość początkowa amortyzacja, to mogą być zobowiązania publiczno-prawne czy też, no nie wiem, bardzo łatwe do uzyskania stan środków na rachunkach bankowych, ale już część danych jest u podatnika, czyli u klienta, chociażby kwestie związane z należnościami od odbiorców, zobowiązaniami w stosunku do odbiorców.
I tu myślę, że taka wskazówka, że bardzo ważne, żeby ten proces rozpocząć jeszcze przed dniem bilansowym, czyli takim dniem, na którym ten bilans będziemy czy ten inwentarz sporządzać.
Milana: Najczęściej jest to początek albo koniec miesiąca. Powiedzmy to duże uproszczenie.
Barbara: Najczęściej jest to początek miesiąca, bo wtedy nam to daje więcej czasu na przygotowanie takiego sprawozdania.
Natomiast to jest istotne, że bardzo często klienci prowadzą bardzo uproszczoną ewidencję rozrachunków należności i zobowiązań i są w stanie ustalić na przykład takie należności i zobowiązania na dany dzień, natomiast kiedy muszą się cofnąć półtora miesiąca wstecz nie są w stanie w prawidłowy sposób ustalić. Więc dlatego uważam, że ten proces należy rozpocząć dużo wcześniej.
Rola biegłego rewidenta w przekształceniu jednoosobowej działalności
Milana: No i też nie zapominajmy, że akurat przy tego rodzaju przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. w tym trybie kodeksowym, niezbędne jest badanie przez biegłego rewidenta planu przekształcenia. I tutaj też warto mieć albo już zaprzyjaźnionego biegłego rewidenta w sensie zaprzyjaźnionego, czyli takiego, który już kiedyś być może wykonywał badanie, który już zna nasze przedsiębiorstwo. A jeśli nie, no to znaleźć odpowiednią osobę, która we właściwy sposób podejdzie do wyceny i która również będzie w sposób taki systematyczny współpracować na bieżąco z biurem rachunkowym.
Barbara: Oczywiście tak, z naszej praktyki, jeżeli spółka wcześniej była badana, bo takie przypadki też są u dużych podatników, którzy już byli badani, to rekomendujemy zatrudnienie biegłego, który dotychczas badał spółkę, dlatego że to może bardzo przyspieszyć i ułatwić proces. No w przypadku, kiedy takiego biegłego nie było, no to wtedy rekomendujemy, żeby albo kancelaria, albo rzeczywiście biuro rachunkowe zarekomendowało biegłego, który jest bardzo sprawny w takim procesie, żeby maksymalnie ten okres skrócić.
Najczęściej popełniane błędy podatkowe podczas przekształceń
Milana: Jeśli chodzi o proces reorganizacji, to chociażby w ubiegłym roku, 2023, kancelaria nasza przeprowadziła kilkadziesiąt takich procesów i trzeba sobie zdawać sprawę, że poza aspektami prawnymi, właściwym rozpisaniem harmonogramu wręcz poszczególnych czynności i zaangażowania kancelarii prawnej, biura rachunkowego i biegłego rewidenta, uwzględniając również czas, jaki mają referendarze sądowi na przeprowadzenie swoich z kolei czynności związanych z rejestracją już powstałej w wyniku przekształcenia spółki, to trzeba wiedzieć o czyhających pułapkach podatkowych. Warto o nich wiedzieć wcześniej, no niż później, bo wtedy są niemile zaskoczeni przedsiębiorcy całym procesem i zastanawiają się, a po co mi to było. Było dobrze, jak było. Powiedz może trochę więcej z własnego doświadczenia, jakie najczęstsze są pułapki podatkowe. I o czym trzeba wiedzieć, żeby ich uniknąć?
Barbara: Chyba takie najczęstsze to są dwie. Pierwsze to jest kwestia możliwości odliczania strat. To znaczy mamy, prawda, przy przekształceniu sukcesję prawną i w części podatkową, natomiast nie dotyczy ona podatków płaconych przez właściciela. Dlaczego? Dlatego, że do momentu przekształcenia mamy do czynienia z podatkiem PIT. Natomiast po przekształceniu mamy do czynienia z podatkiem CIT. Czyli podatkiem od dochodu osób prawnych. Nie ma możliwości odliczenia strat powstałych w tym poprzednim reżimie podatkowym od podatku CIT. I to rzeczywiście może być zaskoczeniem, natomiast to nie jest tak, że te straty przepadają. Dlatego, że jeżeli osoba fizyczna będzie nadal prowadziła… oczywiście wykreśla w momencie przekształcenia tę działalność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby albo przystąpiła do spółki cywilnej, jawnej, albo na przykład założyła drugą działalność gospodarczą, to będzie miała możliwość odliczenia tych strat od dochodów z tego samego źródła, czyli w tej działalności. Czyli one rzeczywiście wprost nie są odliczane w spółce z o.o., natomiast jeśli działalność w jakiejkolwiek postaci gospodarczej będzie kontynuowana no to będzie możliwość odliczenia tego.
Milana: A co z podatkami, to znaczy do momentu przekształcenia przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, która generuje powiedzmy dochód, dochód generuje podatek dochodowy, czy spółka taka powstała po przekształceniu może zapłacić jeszcze ten PIT należny?
Barbara: Nie, spółka nie może zapłacić tego PIT-u. Myślę, że są dwa powody, dlaczego tego nie może zapłacić. Pierwsze to bardzo często po przekształceniu spółka wchodzi w estoński CIT. I teraz taka zapłata podatku za podatnika może zostać absolutnie związana jako ukryta dywidenda, albo wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą i po prostu podlegać opodatkowaniu. Czyli podatek od podatku. Więc z założenia my rekomendujemy, żeby, zaraz do tego też przejdziemy, do wyłączenia części na przykład majątku, chociażby w formie gotówki przed przekształceniem. Po to, żeby te wszystkie zobowiązania, które są związane bezpośrednio z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, czyli zarówno PIT, ale też składka zdrowotna, która bardzo często jest ogromnym też obciążeniem, żeby one zostały uregulowane już z rachunku osobistego podatnika, a nie z rachunku spółki.
Drugie ograniczenie też wynika w ordynacji podatkowej, kiedy tam jest ograniczenie do tysiąca złotych możliwość płacenia podatku w imieniu innej osoby, innego podatnika. Więc zdecydowanie rekomendujemy, żeby zabezpieczyć środki na zapłatę podatków czy ZUS-u w przyszłym miesiącu.
Milana: I to jest jeden aspekt, czyli powiedzmy taki aspekt płynności finansowej, że trzeba uregulować podatki. Natomiast również przed decyzją o przekształceniu warto zastanowić się wspólnie tutaj z doradcą, posiadającym właściwie doświadczenie, czy chcemy, aby cały majątek, wszystkie składniki mienia tego przedsiębiorcy jednoosobowego weszły w skład mienia spółki z ograniczoną odpowiedzialności. Bo być może i myślę, że tutaj też o tym możemy porozmawiać, taki przedsiębiorca zdecyduje się przed przekształceniem wycofać określone środki trwałe.
Najczęściej jest to nieruchomość, ale niekoniecznie. Później taką nieruchomość albo wykorzystywać do własnych celów osobistych, ale również wynajmować do spółki. Powiedz może z własnej perspektywy, najczęściej co jest wyłączane z procesu przekształcenia?
Barbara: Najczęściej wyłączane jest gotówka. Czyli to o czym już wspomniałyśmy, podatnicy czy klienci trochę się tego boją, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po powstaniu spółki z o.o. te środki z powrotem trafiały do spółki czy w formie dopłaty czy pożyczki, więc zakład z gotówką to jest rzeczywiście bardzo prosta sprawa.
I rzeczywiście zdarza się, że nieruchomości są wyłączane i motywów jest wiele. Od motywów podatkowych, o których zaraz powiem, ale też od motywów takich, że np. spółka jest szykowana do sprzedaży i przedmiotem sprzedaży ma być sam biznes, natomiast nieruchomości powinny zostać w majątku osobistym. Oczywiście są też motywy podatkowe, czyli albo związane chociażby z sukcesją, że być może np. część nieruchomości klient planuje przekazać np. dzieciom, czyli w formie darowizny, więc to się powinno absolutnie odbyć poza spółką.
No i aspekty podatkowe, czyli wykorzystywanie nadal tej nieruchomości na potrzeby spółki w formie wynajmu. Troszkę taka optymalizacja podatkowa, kiedy rzeczywiście ryczałt od przychodów z najmu to jest 8,5% do 100 tysięcy złotych i 12,5% powyżej tej kwoty, przy czym przy małżonkach mamy dwa limity, czyli 200 tysięcy według stawki 8,5%. Pojawia się rzeczywiście pokusa, żeby w ten sposób uzyskiwać część dochodów ze spółki z tytułu wynajmu, a nie z tytułu udziału w zyskach.
Milana: Czy często zdarza się, że organy podatkowe kwestionują właśnie takie wyłączenie nieruchomości z jednoosobowej działalności gospodarczej i później wykorzystywanie, właśnie wynajmowanie do własnej spółki? Argumentując, że nowo powstała spółka powinna zostać wyposażona we wszystkie składniki majątku, które są niezbędne do prowadzenia działalności przez tą spółkę. I w związku z tym wykorzystywanie nieruchomości przez spółkę, płacenie czynszu przez tę spółkę, no tak naprawdę jest wyprowadzaniem środków tej spółki, to tutaj jaka jest linia orzecznicza, jakbyś mogła się podzielić?
Barbara: Tutaj niestety każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie i przy takim wyłączeniu ja bym zdecydowanie rekomendowała indywidualną interpretację z takim właściwym opisaniem stanu faktycznego i z takim też ogromnym naciskiem na te poza podatkowe aspekty tej transakcji. Czyli właśnie na przykład przygotowanie spółki do sprzedaży, czyli rozdzielenie majątku. Dlatego, że nie jest to jednoznaczne. Możemy uzyskać odpowiedź pozytywną albo negatywną, bo takie odpowiedzi jedne i drugie się pojawiają. Myślę, że nie jest zagrożeniem sama transakcja pomiędzy wspólnikiem i spółką, bo te transakcje są dopuszczalne, o ile są na poziomie rynkowym stosowane.
Natomiast rzeczywiście pewne ryzyko istnieje, żeby nie zostało to uznane za agresywną optymalizację podatkową, czyli tak zwaną klauzulę obejścia prawa. Jeżeli rzeczywiście organ udowodni, że jedynym celem tej transakcji było uzyskanie korzyści podatkowych. Przy takim wyłączeniu i chęci dalszego wynajmu zdecydowanie bym rekomendowała wystąpienie o interpretację.
Czym jest estoński CIT i jak wpływa na proces przekształcenia spółki?
Milana: Myślę też, że w szczególności to ma znaczenie, jeśli przedsiębiorca decyduje się później skorzystać właśnie z CIT-u estońskiego. To myślę, że tam przede wszystkim.
Barbara: Dokładnie tak, żeby to się nie pojawiło jako ukryta dywidenda. Natomiast naprawdę bardzo często jest tak, że tych motywów jest dużo więcej. Ochrona majątku, czyli oddzielenie majątku w formie nieruchomości od majątku w spółce.
Milana: Kolejna rzecz, myślę, to jest też taka, że przy likwidacji później spółki z o.o., która jest wyposażona w taką nieruchomość, nieruchomości mają to do siebie, że ich wartość wzrasta, w związku z czym później wycofanie, albo nawet jeżeli nieruchomość zostaje jako jeden ze składników likwidowanej takiej spółki kapitałowej, no to pojawiają nam się podatki i to całkiem spore.
Barbara: Więc to jest ta korzyść podatkowa, właśnie dlatego w interpretacji staramy się skupić na tych poza podatkowych, tak żeby nie było klauzuli obejścia prawa.
Milana: Przy przekształceniu kodeksowym trzeba pamiętać, że zmienia nam się numer NIP i REGON. No i właśnie, co byś ze swojego tutaj pola doświadczeń powiedziała?
Barbara: Rzeczywiście z jednej strony mamy sukcesję, natomiast rzeczywiście stary NIP pozostaje przy osobie fizycznej, w tym przedsiębiorcy prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, natomiast spółka w ramach jednego okienka jest wyposażona w nowy NIP i w nowy REGON. Jak wiesz z praktyki, to nie zawsze odbywa się tego samego dnia. Zdarza się, że mamy już rejestrację przekształcenia spółki, a nadal w KRS nie widnieje ani REGON, czyli mamy najczęściej krótki okres przejściowy, ale on występuje.
Po pierwsze, ten NIP się musi pojawić, więc temat jest taki, że oczywiście trzeba dopilnować zgłoszenia wszystkich aktualizacji w Urzędzie Skarbowym, łącznie z tym, żeby taki podatnik znalazł się na białej liści podatników, bo to jest też kluczowe z punktu widzenia obrotu gospodarczego.
Drugi aspekt jest taki, że też rekomendujemy klientom, myślę, że Wy też z doświadczeń, żeby jednak mieli przygotowane informacje do swoich dostawców, żeby w momencie, kiedy rzeczywiście już wszystkie formalności są spełnione, do wszystkich rozesłać informacje o tym, żeby natychmiast już wystawiali faktury z nowym NIP-em.
Milana: Ja mogę ze swojego doświadczenia podzielić się takim przykładem. W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku przeprowadzaliśmy jedno z przekształceń właśnie przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o., aby jak najbardziej zniwelować właśnie takie trudności związane z tym, że ten REGON NIP może być wydany w jakimś tam odstępie czasowym, od chwili wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, to składając wniosek do Sądu Rejestrowego załączyliśmy pismo przewodnie, w którym poprosiliśmy, aby właśnie dzień wpisu przekształconej spółki nastąpił nie wcześniej i nie później niż, no tu akurat był 2 stycznia 2024 roku. I ku naszemu zaskoczeniu przekształcenie zrobiliśmy proszę Państwa w 3 dni. Dosłownie w 3 dni i był popłoch dlatego że w tym przypadku przedsiębiorca miał wiele punktów sprzedażowych, w których były kasy fiskalne. Punkty sprzedażowe były na terenie wielu miast całego kraju i pojawił się problem. Czy wstrzymywać sprzedaż to absolutnie byłoby niekorzystne, nawet nie z poczucia chęci zarobku. No grudzień wiadomo miesiąc najbardziej korzystny dla przedsiębiorców. Ale również z punktu widzenia podpisanych umów najmu z wielkopowierzchniowymi sklepami. Tam po prostu z umowy najmu wynika, że nie można wstrzymać sprzedaży, jeżeli centrum handlowe jest otwarte. W związku z tym trzeba było dokonywać sprzedaży, ale jednocześnie nie miało się kas fiskalnych już na nowy NIP.
No i tutaj właśnie może ty powiesz, co w takiej sytuacji zrobić? To znaczy mamy kasę fiskalną ze starym NIP-em, Nie mamy jeszcze kasy fiskalnej nowym NIP-em, ale już nie mamy jednoosobowej działalności gospodarczej, bo ona przestała istnieć w momencie, kiedy została tutaj zarejestrowana spółka z o.o. Co najlepiej w takiej sytuacji zrobić?
Barbara: Przyznaję, że takiego przypadku z kasami fiskalnymi nie mieliśmy. My rekomendujemy wstrzymanie sprzedaży w tym okresie, czyli jeżeli to są transakcje, które są rzeczywiście, podmiot świadczy usługi ciągłe, to czy wystawi fakturę pierwszego, czy czwartego z punktu widzenia obciążeń podatkowych, nie ma to znaczenia. To jest kwestia dwóch, trzech dni
Przy kasach fiskalnych, tak na szybko teraz myśląc, zdecydowanie uważam, że rejestracja jest zawsze lepsza niż brak rejestracji w kasie, czyli na stary NIP. Więc odpowiadając na teraz, nie z doświadczeń, bo takich akurat nie mamy. Zdecydowanie byłoby to w dalszym ciągu rejestrowanie sprzedaży na stary NIP lepszym rozwiązaniem niż brak rejestracji, czyli sprzedaż bez użycia kas fiskalnych.
Kliknij i napisz do nas. Zapraszamy na konsultacjeJak przygotować się do przekształcenia? Sprawozdanie i inwentaryzacja
Milana: To teraz poruszmy, takie zagadnienie związane z zyskami wypracowanymi jeszcze w czasie trwania jednoosobowej działalności gospodarczej, ale z jakiegoś powodu te zyski nie zostały wypłacone przed przekształceniem. I teraz, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może wypłacać te zyski powstałe jeszcze właśnie w trakcie jednoosobowej działalności?
Barbara: Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, zwłaszcza w firmach handlowych, które mają bardzo dużą wartość majątku, na przykład w należnościach czy w zapasach, co powoduje, że tak naprawdę te zyski wypracowane w latach ubiegłych są zatrzymywane w spółce, nie są wypłacalne po prostu dlatego, że one fizycznie, no nie ma ich w kasie są w innych składnikach, tych mniej ruchomych składnikach aktywów. I rzeczywiście w takiej sytuacji pojawia się pytanie, co zrobić. Czy one rzeczywiście w momencie, kiedy sporządzamy sprawozdanie finansowe, tak, czy ten taki inwentarz na potrzeby przekształcenia, no określimy jaka jest wartość aktywów. Jaka jest wartość zobowiązań, no i wtedy patrzymy, jaka jest tak naprawdę wartość majątku danego przedsiębiorcy w przyszłości spółki. No i należy podjąć decyzję, tak naprawdę jaka część tego majątku po pierwsze zasili nam kapitał zakładowy, czyli udziałowy, w przypadku spółki z o.o. A jaka część zostanie przesunięta do zobowiązań z tytułu niepodzielonych zysków w przeszłości.
Bardzo to jest istotne, dlatego, że tak, była kiedyś linia orzecznicza, czy bardziej interpretacyjna niż orzecznicza, że te zyski będą podwójnie opodatkowane. Czyli, że spółka wypłacając, na nowo odliczy podatek dochodowy od osób prawnych, mimo że jest już był jako podatek o dywidendy na przykład.
Na szczęście linia się zmieniła. W październiku mieliśmy taki bardzo dobry wyrok w tym zakresie, ale co ważniejsze, również linia interpretacyjna w urzędach skarbowych jest inna. I w tej chwili rzeczywiście nie ma obowiązków odprowadzenia podatku przy takiej wypłacie, natomiast trzeba to zrobić mądrze. Czyli już na etapie planu przekształcenia, na etapie sporządzania sprawozdania finansowego, czy bilansu otwarcia w podmiocie przekształconym, musimy bardzo szczegółowo wyodrębnić, czyli jaka część tych zysków po prostu będzie podlegała późniejszej wypłacie powstała w momencie, kiedy była jeszcze prowadzona jednoosobowa działalność gospodarcza.
Milana: Czyli innymi słowy należy taką sumę pieniężną ujawnić w planie przekształcenia w bilansie otwarcia.
Barbara: I w sprawozdaniu samym finansowym.
Milana: To teraz jedynie zróbmy taki teaser, dlatego że to jest temat rzeka, mam tutaj na myśli CIT estoński i to jest myślę świetny temat, ale na kolejne nagranie. Także mam nadzieję Basiu, że będziesz jeszcze nie raz moim gościem.
Na co należałoby zwrócić uwagę przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. z zamiarem wejścia na podatek ryczałtowy od dochodów osób prawnych, bo tak jest nazywany ten podatek powszechnie CITem estońskim. Powiedz, podatek od przekształcenia czy on się pojawia? Jeśli tak, to kiedy może się pojawić?
Barbara: Rzeczywiście estoński CIT ma to do siebie, tak już krótko, że ma kilka miejsc, w których może pojawić się opodatkowanie i rzeczywiście w momencie przekształcenia może się pojawić po pierwszy podatek od przekształcenia i korekta wstępna. Nie wchodząc głęboko w szczegóły, w jednym przypadku jest to różnica pomiędzy bilansową a podatkową wartością majątku. A w drugim przypadku jest to różnica pomiędzy bilansowymi, a księgowymi przychodami i to są tzw. różnice przejściowe. Nie będę wchodziła w szczegóły, tak jak mówię, mamy dwa punkty, gdzie ten podatek może się pojawić.
Po pierwsze dobra wiadomość dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, u nich te podatki nie występują. Dlaczego? Dlatego, że Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to jest księgowość uproszczona, więc tam nie ma dwóch księgowości na potrzeby bilansowe i podatkowe, tylko po prostu jest jedna księgowość. To samo, jeżeli chodzi o przychody i koszty, więc ci podatnicy mogą być spokojni.
Natomiast niestety przy podatnikach tych większych powyżej 2 milionów przychodów euro rocznie, którzy już prowadzili pełną księgowość, te oba podatki mogą wystąpić.
Tu jest dobra wiadomość, znaczy po pierwsze w takiej sytuacji na pewno trzeba zbadać jeszcze przed zaplanowaniem przekształcenia jaka jest potencjalna wysokość tych podatków, tak, czyli porównać rzeczywiście tą bilansową podatkową wartość majątku, a także przychodów i kosztów, no więc określić po pierwsze jakie mamy tutaj ryzyka podatkowe, jak podatek będzie wyglądał. Zła wiadomość jest taka, że te podatki rzeczywiście występują, natomiast dobra jest taka, że w pewnych okolicznościach można ich uniknąć.
Milana: Podsumowując trochę tak jednym zdaniem to, o czym dzisiaj mówimy, do przekształcenia trzeba się przygotować. Sam proces być może potrwa szybko, tak jak w naszym ostatnim przypadku nawet kilka dni, ale trzeba bardzo dobrze rozważyć wszystkie tak zwane plusy dodatnie i plusy ujemne, właśnie zanim podejmiemy decyzję, aby w ten proces wejść.
I teraz może już na koniec przewrotne pytanie, kiedy uważasz, że warto odroczyć w czasie decyzja o przekształceniu?
Barbara: Żeby taką decyzję podjąć trzeba dokładnie zbadać podatnika. Czyli po pierwsze, jaki jest stan ksiąg, czy na przykład rzeczywiście dotychczas prowadzona księgowość, pozwoli na wyodrębnienie poszczególnych pozycji w majątku spółki. Czyli takim momentem, w którym warto się troszeczkę wstrzymać to jest uporządkowanie ksiąg przynajmniej do takiego stopnia, żeby można było rzetelnie określić właśnie majątek spółki, a także wyodrębnić te chociażby zyski, które potem będą w przyszłości wypłacane też sprzed przekształcenia.
Milana: Basiu, bardzo Ci dziękuję za rozmowę. Jak widać dobre biuro rachunkowe, które odpowiednio zorganizuje proces przekształcenia, ale również będzie monitorowało księgowość i podpowiadało pewne rozwiązania korzystne podatkoweo jest na wagę złota. A ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dobra współpraca między Kancelarią Prawną a Biurem Rachunkowym jest to kolejna cegiełka do sukcesu i do sprawnego przeprowadzenia całego procesu.
Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentarzy pod odcinkiem, a jeżeli chcesz się ze mną skontaktować to wejdź w kontakt na stronie www.kzlegal.pl
„To zależy. Proste odpowiedzi na złożone pytania w biznesie”. Zasubskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco.
Nie zapomnij o kolejnych odcinkach, zapisz się na newsletter – wyślemy ci przypomnienie